Vietnam

Vitnamští komunisté porazili v roce 1954 Francouze a země byla dočasně rozdělena na severní a jižní část. Plánované volby, které měly stát sjednotit, se nekonaly komunisté na severu vytvořili lidovou republiku a začali pomáhat jihovietnamským partyzánům ( Vietcong ), kteří se snažili o svržení diktátorské vlády premiéra Ngo-dinh-Diema. Později podporovali boj Vietcongu proti proamerickému saigonskému režimu. USA vyslaly první jednotky na pomoc jihokorejskému režimu v roce 1965 a o čtyři roky později už bylo ve Vietnamu více než půl milionu amerických vojáků. Když se v roce 1969 stal prezidentem USA Richard Nixon, rozšířila se válka ještě do Kambodže a Laosu. V roce 1973 podepsaly bojující země příměří a americké jednotky se stáhly. Ve válce padlo nebo zůstalo nezvěstných více než 57 000 Američanů.


Ho Či Min
Když porazil Francouze tak Ho Či Mina a jeho zemi čekal další těžký konflikt s Američany. 3.září 1969 Ho Či Min umírá v Hanoji a v závěti přikazuje pokračovat v boji proti imperialistům až do vítězného konce. Jeho tělo je uchováno v hlavním městě Hanoji, kde má svůj vlastní hrob. Po jeho smrti bylo pojmenováno město Sajgon na Ho Či Minovo město. V dnešní době je Ho Či Min velmi populární a lidé Vietnamu ho uctívají jako " Spasitele Vietnamu".


Richar Nixon
Richar Nixon (1913- 1994) se stal v r. 1969 prezidentem USA a začal postupně stahovat americké jednotky z Vietnamu. Hned po zvolení vyhlásil svou strategii pro Vietnam. Nadále již nezvyšovat počet jednotek a nahrazovat je raději výcvikem vietnamské armády. Zahájil tak postupné stahování amerických vojáků z Vietnamu, což byl počátek tzv. "vietnamizace" války, ale zároveň rozšířil bombardování i na sousední státy Kambodžu a Laos. Tato politika byla součástí tzv. Nixonovy doktríny, podle níž by se mělo soustředit především na vojenské a ekonomické poradenství a nezasahovat aktivní vojenskou účastí v zemích, kde se střetávají zájmy jaderných supervelmocí. V té době eskalovaly vzdušné útoky tzv. kobercovými nálety v severním Vietnamu, kde prezident nařídil i tajná bombardování severovietnamských základen. Nařídil také bombardování tajných komunistických základen při hranicích neutrálního Laosu a Kambodže, na něž na jaře 1970 zaútočily americké a jihovietnamské jednotky. Richard Nixon zemřel 22. dubna 1994. Když v r. 1973 podpsaly v Paříži bojující strany příměří tak všechny americké jednotky Vietnam opustili.

Copyright © 2009 hrynapc.net